- Darmowy wzór wypowiedzenia umowy domu i mieszkania
- Kiedy mogę z rezygnować z umowy ubezpieczenia mieszkania?
- Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia domu lub mieszkania?
- Czy TU może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia?
Darmowy wzór wypowiedzenia umowy domu i mieszkania
Sam wzór wypowiedzenia polisy mieszkaniowej jest bardzo prosty i zawiera wyłącznie kluczowe informacje. Są to dane ubezpieczonego, numer polisy, informacja, z jaką datą ma zakończyć się okres ubezpieczenia i na jakie konto towarzystwo ma przelać niewykorzystaną część składki. Oczywiście, takie pismo musi zawierać również miejsce i datę złożenia podpisu oraz sam podpis ubezpieczonego.
Wzór wniosku o wypowiedzenie umowy ubezpieczenia nieruchomości powinien znajdować się na stronie towarzystwa, skąd można go sobie pobrać. Taki dokument możemy też sporządzić na własną rękę i będzie on prawomocny, o ile zawrzemy w nim wszystkie niezbędne informacje.
Kiedy mogę z rezygnować z umowy ubezpieczenia mieszkania?
Szczegółowe informacje o procedurach rezygnacji z polisy mieszkaniowej najczęściej są opisane w powiązanym z nią dokumencie OWU, chociaż nie jest to żelazna reguła. Ogólnie rzecz biorąc, wypowiedzenie możemy złożyć w trzech konkretnych sytuacjach:
- W ciągu 30 dni od momentu podpisania umowy polisowej. Jak wspomnieliśmy, nieruchomości ubezpiecza się na czas oznaczony i najczęściej jest to co najmniej rok, rzadko kilka miesięcy. Odgórne przepisy stanowią, że jeśli umowa ma obowiązywać dłużej niż 6 miesięcy, możemy z niej zrezygnować w pierwszym miesiącu jej obowiązywania i nie ponosimy wówczas żadnych konsekwencji, a także nie musimy składać żadnych wyjaśnień. Można to porównać do zwrócenia do sklepu produktu, bo po prostu się rozmyśliliśmy i ostatecznie rezygnujemy z kupna.
Dodajmy, że jeśli kupiliśmy polisę mieszkaniową jako przedsiębiorca (firma), na bezproblemową rezygnację mamy już nie 30, a tylko 7 dni od momentu podpisania umowy.
- Kiedy sprzedamy ubezpieczoną nieruchomość. W momencie podpisania umowy kupna-sprzedaży mamy pełne prawo do wypowiedzenia polisy mieszkaniowej. Jeśli z jakiś przyczyn tego nie zrobimy, prawa i obowiązki związane z ubezpieczeniem przechodzą na nowego właściciela domu lub mieszkania.
W tym przypadku umowę może wypowiedzieć również nabywca nieruchomości oraz towarzystwo.
Należy dodać, że te zasady obowiązują tylko wtedy, kiedy w OWU polisy nie ma innych zapisów porządkujących omówioną sytuację.
- Po zniszczeniu ubezpieczonej nieruchomości. To logiczne, że jeśli przestanie istnieć przedmiot ubezpieczenia, możemy wypowiedzieć dotyczącą go polisę. W takiej sytuacji nie powinno więc być to problemem, o ile w OWU nie znajdują się zapisy komplikujące sytuację.
Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Umowę ubezpieczenia nieruchomości można wypowiedzieć na dwa sposoby. Po pierwsze, samodzielnie, poprzez przedłożenie swojemu towarzystwo odpowiednio skonstruowanego wniosku. Po drugie – o czym nie wszyscy wiedzą – poprzez zawarcie drugiej umowy ubezpieczeniowej z innym towarzystwem. W takiej sytuacji to nasz nowy ubezpieczyciel rozwiąże za nas ten problem, w naszym imieniu wypowiadając niechcianą umowę. Później przedkłada nam potwierdzenie tego faktu i już możemy finalizować nabycie nowej polisy mieszkaniowej.
Czy TU może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia?
Co ważne, nie tylko ubezpieczony może wypowiedzieć polisę mieszkaniową, ale również ubezpieczający. Do takiej sytuacji może jednak dojść tylko w ściśle określonych okolicznościach. Wyróżniamy cztery takie sytuacje:
- Kiedy towarzystwo podjęło działania odszkodowawcze w chwili, w której nie opłaciliśmy jeszcze składki ubezpieczeniowej, czyli przekroczyliśmy zapisany w polisie termin.
- Gdy otrzymaliśmy maksymalne odszkodowanie po zaistniałej szkodzie, czyli, innymi słowy, gdy sumy ubezpieczenia zostały wykorzystane w całości.
- Kiedy towarzystwo w momencie podpisania umowy nie posiada wystarczającej wiedzy o skali ryzyka, które podejmuje, czyli kiedy np. zatailiśmy przed nim okoliczności znacznie podnoszące owo ryzyko.
- Kiedy ubezpieczona nieruchomość zmienia właściciela, czy to w skutek podpisania umowy kupna-sprzedaży, czy też np. przekazania jej w formie darowizny.
Koniec umowy ubezpieczenia domu – co zrobić?
Reasumując, okres ubezpieczeniowy może skończyć się w momencie, w którym:
- polisa wygaśnie w sposób naturalny, zgodnie z datą wpisaną w umowie polisowej;
- umowa nie zostanie automatycznie przedłużona – ubezpieczony wypowie ją we właściwym okresie;
- ubezpieczony wypowie umowę w innych, opisanych wyżej, okolicznościach;
- ubezpieczyciel wypowie umowę.
Na taką sytuację warto się przygotować, żeby zachować ciągłość ochrony, bo przecież szkoda może powstać w dowolnym momencie, czyli również w przerwie pomiędzy dwoma okresami ochronnymi. Dodajmy również, że w przypadku ryzyka powodzi standardowo stosowane są karencje, co oznacza, że ochrona przed tym kataklizmem może zacząć obowiązywać dopiero po 30 dniach od wykupienia ubezpieczenia (wyjątkiem jest przedłużenie polisy w tym samym towarzystwie).
- Najprostszym rozwiązaniem problemu wydaje się przedłużenie polisy w tym samym towarzystwie. Nie zawsze jest to jednak opłacalne. Warto więc przynajmniej sprawdzić, czy konkurencyjne przedsiębiorstwa nie oferują nam lepszego produktu, czy to pod względem cenowym czy zakresu ochrony. Współcześnie sondowanie rynku ubezpieczeń nieruchomości jest bardzo proste, ponieważ do dyspozycji mamy porównywarki, dzięki którym w dosłownie kilka minut zestawimy ze sobą kilkanaście lub kilkadziesiąt ofert. Dodam, że różnice w cenie za taki sam produkt mogą sięgać kilkuset złotych
– Leszek Drozdalski, ekspert portalu ubezpieczeniemieszkania.pl.
Wypowiedzenie polisy mieszkaniowej – przykłady |
|
Umowę wypowiada ubezpieczony |
Umowę wypowiada towarzystwo |
|
|
Źródło: opracowanie własne na podstawie OWU.
Gdzie kupię kolejne ubezpieczenie domu i mieszkania?
Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych.
Sprawne i rzetelne porównanie większej liczby ofert jest możliwe dzięki porównywarce ubezpieczeń. Jak to zrobić? W bardzo prosty sposób, wystarczy wykonać następujące czynności:
- Uzupełnić w formularzu informacje o rodzaju nieruchomości, metrażu, roku budowy i adresie.
- Wskazać formę własności, podać wiek ubezpieczającego, a także liczbę szkód z ostatnich lat oraz planowany termin rozpoczęcia ubezpieczenia.
- Skomponować zakres ochrony, czyli dobrać mienie do ubezpieczenia oraz ryzyka.
- Zadeklarować sumy ubezpieczenia dla poszczególnych rodzajów mienia: murów, elementów stałych i ewentualnie ruchomości domowych.
- Podać, jakie zabezpieczenia antywłamaniowe posiadamy – jeśli chcemy wykupić też ochronę przed kradzieżą z włamaniem.
- Podać adres mailowy – jeśli chcemy zapisać kalkulację i wrócić do niej w dowolnym momencie.
- Wybrać tę ofertę, która nas interesuje, a do wyboru będziemy mieli m. in. ubezpieczenia od: Proamy, Generali, Link4, Wiener, Benefii, TU Europa, Inter Polska, mtu24.pl, Nationale-Nederlanden czy Allianz.
- Podać dane osobowe potrzebne do finalizacji transakcji oraz wybrać jedną z dostępnych form płatności: BLIK, przelew online, PayPo, karta płatnicza debetowa lub kredytowa, Google Pay.