Jakie dokumenty do ubezpieczenia domu?

Redakcja 24.03.2020
Jakie dokumenty do ubezpieczenia domu?
Strona główna
/
Blog
/
Jakie dokumenty do ubezpieczenia domu?
Współcześnie polisy mieszkaniowe najprościej jest nabywać online. Minimalizujemy w ten sposób liczbę formalności, a przy okazji możemy sprawnie porównać ze sobą oferty różnych towarzystw, by na tej podstawie wybrać najatrakcyjniejszą. Tłumaczymy, jak to wygląda w praktyce

Osobom, które nigdy nie ubezpieczały nieruchomości, może się wydawać, że jest to związane ze żmudnymi procedurami i niezliczoną liczbą formalności. W rzeczywistości wystarczy kilka minut na wybór polisy i jej zakup bez konieczności wychodzenia z domu. Samo ubezpieczenie będzie ważne już na drugi dzień od opłacania składki.

 

Jakie dokumenty są potrzebne do zakupu polisy?

Jeśli zdecydujesz się kupić polisę mieszkaniową online, najprawdopodobniej nie będziesz musiał przedkładać żadnych dokumentów, ani aktu notarialnego, ani umowy najmu, ani nawet dowodu osobistego czy innego dokumentu potwierdzającego twoją tożsamość. Jak widzisz, procedury ubezpieczenia domu czy mieszkania są maksymalnie uproszczone, co niewątpliwie jest wygodne dla klientów. Wyjątkiem jest sytuacja, w której chcesz ubezpieczyć tzw. przedmioty specjalne (wartościowe), czyli mienie o dużej wartości jednostkowej – wówczas konieczne będzie wcześniejsze uzyskanie wyceny i przedłożenie jej towarzystwu.

Jak więc wygląda zakup ubezpieczenia nieruchomości przez Internet? Żeby nabyć taki produkt, musisz wypełnić specjalny formularz, w których dookreślisz, o jaką nieruchomość chodzi czy jaki zakres ochrony cię interesuje. Będziesz też musiał podać historię ubezpieczenia i kilka innych formalnych czy prawnych kwestii. Cała procedura zajmuje dosłownie kilka minut. 

Pamiętaj, że zanim wykupisz ubezpieczenie domu lub mieszkania, koniecznie musisz zapoznać się z treścią Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, gdzie znajdziesz wszystkie szczegóły dotyczące polisy, m. in. wyłączenia i limity odpowiedzialności, obowiązki ubezpieczonego czy też definicje poszczególnych zdarzeń. Ważne jest również ustalenie prawidłowych sum ubezpieczenia (SU) dla wszystkich rodzajów mienia, które ma zostać objęte ochroną, czyli murów, elementów stałych i ewentualnie ruchomości.  

 

Jakie dokumenty do ubezpieczenia przedmiotów wartościowych?

Jeśli nasza polisa mieszkaniowa uwzględnia ochronę ruchomości domowych, to w naszym interesie leży ich drobiazgowe skatalogowanie. Sporządzenie spisu posiadanych przedmiotów jest konieczne do precyzyjnej wyceny mienia, a więc również do ustalenia właściwych sum ubezpieczenia w polisie. Poza tym, w momencie pojawienia się szkody, gotowa lista znacznie skróci czas i formalności związane z ustalaniem odszkodowania.

Przy tworzeniu spisu nie zapominajmy o przedmiotach przechowywanych w pomieszczeniach przynależnych (np. w garażu i piwnicy), ponieważ są one najczęściej traktowane jako integralna część przestrzeni mieszkalnej i również podlegają ochronie z polisy. Jeśli nasze ubezpieczenie uwzględnia inne zabudowania znajdujące się na posesji (np. budynki gospodarcze) lub poza nią (np. dom letniskowy), to trzymane tam przedmioty również powinny znaleźć się na naszej liście.

Dla ubezpieczycieli przedmioty wartościowe mogą oznaczać co innego. Najczęściej jednak zalicza się do tej kategorii m. in. przedmioty kolekcjonerskie czy dzieła sztuki. Może się zdarzyć, że towarzystwo nie będzie chciało włączyć w polisę tego typu mienia, jeśli wcześniej nie zostanie ono wycenione przez rzeczoznawcę. W takich sytuacjach to my ponosi koszt ekspertyzy, a otrzymany dokument musimy przedłożyć ubezpieczycielowi.

Niestety, są takie ruchomości domowe, których nie ubezpieczymy. Chodzi tutaj m. in. o: rękopisy, dane w formie cyfrowej, papiery wartościowe, niektóre gatunki zwierząt domowych czy specyficzne dzieła sztuki (np. instalacje znajdujące się na otwartej przestrzeni).

 

Jakie dokumenty do ubezpieczenia mieszkania na kredyt?

Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego często możesz kupić w banku, w pakiecie z pożyczką. Drugą opcją jest samodzielny wybór produktu, zakup (np. online) i późniejsze scedowanie go na pożyczkodawcę. Pamiętaj, że bank wymaga od ciebie polisy o określonym, najczęściej podstawowym zakresie, ale samodzielnie możesz zdecydować o wyborze towarzystwa oraz ewentualnych rozszerzeń.

Zakup polisy w pakiecie z kredytem tak naprawdę niewiele różni się samodzielnego jej znalezienia i późniejszego przepisania na bank. Cesja, która w praktyce polega na podpisaniu odpowiedniego dokumentu przygotowanego przez kredytodawcę, jest prostą i standardową procedurą, której nie musisz się obawiać. Dzięki samodzielnym poszukiwaniom możesz natomiast znaleźć taką polisę, która nie tylko spełni twoje oczekiwania, ale będzie też tańsza. To, czy ubezpieczenie oferowane przez bank jest atrakcyjne cenowo, możesz sprawdzić za pomocą kalkulatora. 

 

Jakich dokumentów potrzebujemy do uzyskania odszkodowania?

Po każdej szkodzie ubezpieczony jest zobowiązany do wypełnienia formularza, w którym zgłasza zaistniałe zdarzenie. Można to zrobić na kilka sposobów, ale najwygodniejszym wariantem jest wypełnienie dokumentu online. Znajdziemy go na stronie naszego towarzystwa. Niezbędne jest także pobranie od strażaków lub policjantów oficjalnej notatki opisującej zdarzenia i dostarczenie jest ubezpieczycielowi.

Towarzystwo będzie również od nas wymagało przedłożenia spisu zniszczonego lub skradzionego mienia wraz z wartościami przypisanymi do poszczególnych przedmiotów. Konieczne jest także potwierdzenie tego, że faktycznie posiadaliśmy wymienione w spisie przedmioty. Tutaj zastosowanie mają rachunki i faktury, które powinniśmy przechowywać, a także inne dowody w postaci fotografii czy filmów.

W OWU każdej polisy mieszkaniowej podane są terminy na dopełnienie poszczególnych formalności. Chociaż okresy te w różnych towarzystwach mogą nieco od siebie odbiegać, to jednak mniej więcej prezentują się one tak, jak w poniższej tabeli. Jeśli nie zdążymy na czas z dostarczeniem poszczególnych dokumentów, to uzyskanie odszkodowania może okazać się problematyczne. Oczywiście, również ubezpieczyciel jest zobowiązany do sztywnego trzymania się widniejących w umowie polisowej terminów.

Odszkodowanie z polisy – ważne terminy

Czynność

Termin

Kto jest odpowiedzialny

Zgłoszenie szkody

3-7 dni od zdarzenia

Ubezpieczony

Postępowanie wyjaśniające okoliczności zdarzenia

7 dni od zgłoszenia

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Wypłata odszkodowania (część bezsporna)

30 dni od zgłoszenia

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Wypłata odszkodowania

(część sporna)

14 dni od wyjaśnienia kwestii spornych

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie OWU.

Jeśli towarzystwo z jakiś przyczyn odmówi nam wypłaty odszkodowania lub jej części, a my nie zgadzamy się z tą decyzją, mamy pełne prawo dochodzić swoich racji na drodze sądowej.

 

Jakie ubezpieczenie będzie najlepsze?

Ubezpieczenie mieszkania lub domu powinno być dopasowane do jego specyfiki, a także twoich indywidualnych preferencji. Cena oczywiście też ma znaczenie, ale zamiast ograniczać zakres ochrony czy rezygnować z ubezpieczenia dodatkowych rodzajów mienia, np. ruchomości domowych, lepiej porównać ze sobą oferty większej liczby towarzystw – w ten sposób możesz zaoszczędzić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych w skali roku.

Podstawowa ochrona z polisy mieszkaniowej dotyczy pożaru i kilku bądź kilkunastu innych zdarzeń losowych, takich jak upadek statku powietrznego, uderzenie pioruna, uderzenie pojazdu mechanicznego, zalanie czy porywisty wiatr. Do zakresu możesz również włączyć kolejne naturalne zdarzenia, a maksymalnie może być ich nawet trzydzieści. 

Ponadto, w ubezpieczeniu nieruchomości warto uwzględnić ryzyka kradzieżowe (kradzież zwykła, kradzież z włamaniem, rabunek rzeczy osobistych), dewastację czy wandalizm. Niestety, nasz majątek jest narażony nie tylko na szkody wywołane naturalnymi zdarzeniami, ale też poczynionymi przez osoby trzecie. 

Pamiętaj też, że polisa mieszkaniowa może zawierać rozszerzenia nakierowane bardziej na lokatorów, czyli przede wszystkim: OC w życiu prywatnym, Home Assistance, pakiet medyczny, pomoc prawną czy ubezpieczenie NNW.

Współcześnie towarzystwa niemalże prześcigają się w rozszerzaniu swoich ofert o kolejne, mniej oczywiste zdarzenia. Niektóre z nich dostępne są u nielicznych ubezpieczycieli albo nawet tylko u jednego. Chodzi tutaj m. in. o: rażące niedbalstwo, OC rowerzysty, ubezpieczenie NNW zwierząt domowych czy ochronę zaparkowanego w garażu samochodu. 

 

Co możesz objąć ochroną ubezpieczeniową?

 
Przypomnijmy, że podstawowa polisa mieszkaniowa chroni tylko mury i ewentualnie elementy stałe nieruchomości. Standardowym rozszerzeniem jest mienie ruchome (ruchomości domowe). Na tym jednak nie kończy się lista przedmiotów, które możesz włączyć w ubezpieczenie nieruchomości. Znajdziesz na niej również:
 
przedmioty specjalne (wartościowe);
przedmioty do działalności, czyli majątek firmy, którą prowadzisz w domu;
mienie służbowe, czyli wypożyczone ci przez pracodawcę, np. smartfon czy laptop;
rzeczy osobiste gości;
sprzęt medyczny;
przedmioty czasowo będące w twoim posiadaniu, czyli np. wypożyczone;
ruchomości znajdujące się w pomieszczeniach przynależnych czy budynkach niemieszkalnych.
 
Ponadto, ubezpieczenie nieruchomości może obejmować także liczne zabudowania znajdujące się na przydomowej posesji (a czasem nawet poza nią), o ile są one na trwałe związane z gruntem . Chodzi tutaj o:
 
ogrodzenie wraz z bramami i furtkami;
garaż wolnostojący na posesji;
budynki gospodarcze;
oczka wodne, fontanny i baseny;
utwardzone powierzchnie (chodniki, podjazdy, boiska, korty, itp.);
instalacje dla dzieci;
murowane grille;
altany;
rzeźby ogrodowe i inne elementy ozdobne;
wiaty śmietnikowe;
elementy instalacji fotowoltaicznej na gruncie oraz na budynkach;
roślinność ogrodowa oraz rośliny doniczkowe;
inne zabudowania należące do obiektów małej architektury;
nagrobek oraz dom letniskowy poza miejscem ubezpieczenia.
 
Musisz mieć świadomość, że nie w każdym towarzystwie ubezpieczysz wszystkie wymienione rodzaje mienia. Podobnie jest opisanymi nieco wyżej ryzykami. Oczywiście, wszystkie tego typu kwestie zawsze są szczegółowo zapisane w OWU każdej polisy.
 

Ile kosztuje ubezpieczenie nieruchomości?

Sprawdziliśmy, jaki jest koszt ubezpieczenia mieszkania oraz ubezpieczenia domu wolnostojącego. W obu przypadkach wzięliśmy pod uwagę podstawowy zakres polisy, czyli ochronę murów oraz elementów stałych przed pożarem i innymi zdarzeniami losowymi. 

Składkę obliczyliśmy dla 60-metrowego mieszkania, które jest aktualnie warte 400 000 zł.  

W wariancie od ryzyk nazwanych taka polisa kosztuje od 153 zł do 301 zł, a w wariancie od ryzyk wszystkich (All Risks) od 223 zł do 526 zł. 

Podstawowe ubezpieczenie mieszkania – porównanie ofert

Towarzystwo

W cenie

Roczna składka

 

Ubezpieczenia od ryzyk nazwanych

Mtu24.pl

-

153 zł

Europa Ubezpieczenia

Home Assistance, dewastacja

163 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja

170 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

192 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

201 zł

TUZ

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

221 zł

Uniqa

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

227 zł

Benefia

Home Assistance

248 zł

Proama

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane

274 zł

Mtu24.pl

Home Assistance

288 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane, pakiet medyczny

301 zł

Ubezpieczenia od ryzyk wszystkich (All Risks)

Europa Ubezpieczenia

Home Assistance, dewastacja, powódź

223 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane

252 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

279 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

281 zł

Benefia

Home Assistance, przedmioty szklane

298 zł

TUZ

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane, pakiet medyczny

339 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane, pakiet medyczny

526 zł

Tabela 1. Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 17.07.2024 r.).

Jeśli chodzi o dom, wybraliśmy budynek wolnostojący o powierzchni 120 mkw. i wartości rynkowej 750 000 zł. Przypomnijmy, że tutaj również składkę liczyliśmy dla podstawowego zakresu (mury i elementy stałe od zdarzeń losowych). 

W wariancie od ryzyk nazwanych minimalny koszt ubezpieczenie opisanego domu to 427 zł, a maksymalny 733 zł. W przypadku polisy All Risks najtańsza opcja to 608 zł, a najdroższa 1185 zł. Wszystkie podane kwoty odnoszą się do rocznego okresu ochrony, a poszczególne oferty minimalnie się od siebie różnią, głównie wliczonymi w cenę dodatkami. 

Ubezpieczenie domu jest wyraźnie droższe od ubezpieczenia mieszkania, co wynika oczywiście z różnicy w cenie tych nieruchomości, która to, obok zakresu ochrony, ma największe przełożenie na wysokość składki. Droższe są też polisy All Risks, ponieważ najczęściej mają więcej ryzyk w podstawie, posiadają wyższe limity odpowiedzialności czy też chronią przed zdarzeniami, które trudno jest zdefiniować i przewidzieć.

– wyjaśnia Ewelina Ratajczak, ekspertka portalu www.ubezpieczeniemieszkania.pl. 

Podstawowe ubezpieczenie domu – porównanie ofert

Towarzystwo

W cenie

Roczna składka

Ubezpieczenia od ryzyk nazwanych

Europa Ubezpieczenia

Home Assistance, dewastacja

427 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

481 zł

Benefia

Home Assistance

517 zł

Mtu24.pl

-

563 zł

TUZ

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

572 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

627 zł

Uniqa

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

634 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane, pakiet medyczny

664 zł

Mtu24.pl

Home Assistance

698 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja

733 zł

Ubezpieczenia od ryzyk wszystkich (All Risks)

Europa Ubezpieczenia

Home Assistance, dewastacja, powódź

608 zł

Benefia

Home Assistance, przedmioty szklane

699 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

710 zł

TUZ

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane, pakiet medyczny

844 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

905 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja, przedmioty medyczne

966 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane, pakiet medyczny

1185 zł

Tabela 2. Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 17.07.2024 r.).

 

Gdzie kupisz najlepszą polisę? 

Zakup polisy najlepiej przeprowadzić online, np. za pomocą kalkulatora ubezpieczeń. Jak już ustaliliśmy, formalności są wówczas sprowadzone do minimum – wystarczy tylko wypełnić odpowiedni formularz, no i opłacić składkę.

Zakupu polisy mieszkaniowej online możesz dokonać w dosłownie kilka minut. W formularzu wystarczy tylko opisać przedmiot ubezpieczenia (adres, rodzaj budownictwa, metraż, wiek budynku, wartość rynkowa, kondygnacja, itp.), wybrać pożądany zakres i sumy ubezpieczenia, a także podać kilka kwestii formalno-prawnych (prawo do nieruchomości, liczba i wiek lokatorów, kredytowanie, historia ubezpieczenia domu lub mieszkania, itd.). Po zatwierdzeniu wprowadzonych informacji od razu przejdziesz do tabeli z uporządkowanymi ofertami od takich towarzystw, jak: TUW, Proama, Generali, Link4, Inter Polska, Wiener, mtu24.pl, Benefia, TU Europa czy Uniqa. Każdą z nich będziesz mógł na spokojnie przeanalizować, a kiedy już podejmiesz decyzję, płynnie przejdziesz do opłacenia składki online.

Kupują polisę mieszkaniową online zaoszczędzisz nie tylko czas, ale i pieniądze. Niemal identyczny produkt w każdym towarzystwie ma nieco inną cenę, a różnice potrafią sięgać kilkuset złotych w skali roku. 

Polisa mieszkaniowa powinna posiadać odpowiedni zakres ochrony oraz cenę. Kompleksowe ubezpieczenie wymaga dokupienia kilku rozszerzeń, takich jak ruchomości domowe, kradzież z włamaniem czy powódź. Jeśli już wiesz, jakiego typu ubezpieczenie Cię interesuje, poszukaj takiego produktu w najniższej cenie. W tym celu sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychDosłownie w 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę konkretnie dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Do zakupu polisy mieszkaniowej przez Internet z reguły nie są potrzebne żadne dokumenty

2. Przed podpisaniem umowy polisowej trzeba szczegółowo przeanalizować OWU

3. Spis posiadanych ruchomości domowych jest przydatny do ustalenia prawidłowych sum ubezpieczenia oraz uzyskania odszkodowania

4. Do ubezpieczenia niektórych przedmiotów wartościowych potrzebna jest wycena rzeczoznawcy, której koszt ponosi nabywca polisy

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o dokumenty potrzebne do ubezpieczenia domu:

  1. Jakie dokumenty są niezbędne do zakupu ubezpieczenia domu?

    Jeśli polisę nabywasz online, do zakupu ubezpieczenia mieszkania lub domu najczęściej nie są potrzebne żadne dokumenty, czyli ani akt notarialny, ani umowa najmu. Twoje prawo do lokalu może być ewentualnie weryfikowane po wystąpieniu szkody. Wyjątkiem są sytuacje, w których ubezpieczasz przedmioty specjalne (wartościowe) – wówczas niezbędne jest uzyskanie odpłatnej wyceny, którą musi przeprowadzić rzeczoznawca.

  2. Czy akt notarialny jest konieczny do ubezpieczenia domu?

    Nie, do ubezpieczenia mieszkania czy domu nie jest potrzebny akt notarialny. Do zakupu polisy wystarczy sama deklaracja, że dana osoba posiada prawo do nieruchomości. Kwestie te mogą być ewentualnie weryfikowane po zaistnieniu szkody. Tak samo jest z umową najmu.

  3. Co obejmuje ubezpieczenie domu?

    Ubezpieczenie domu może dotyczyć samej nieruchomości (tzw. murów), jest elementów stałych i ruchomych, a także dodatkowego mienia, jak: przedmioty specjalne, liczne zabudowania na posesji (altana, garaż wolnostojący, ogrodzenie, roślinność, itd.) i poza nią (dom letniskowy, nagrobek) czy majątku twojej firmy. W zakresie ochrony uwzględnić możesz liczne zdarzenia losowe (ponad 30), ryzyka kradzieżowe, dewastację, wandalizm, stłuczenie czy dodatki dedykowane lokatorom, jak Home Assistance i ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

  4. Czego nie obejmuje ubezpieczenie domu?

    Ubezpieczenie domu, jak zresztą wszystkie inne ubezpieczenia, ma swoje ograniczenia. Wyłączenia odpowiedzialności dotyczą m. in. pustostanów, budynków przeznaczonych do rozbiórki czy postawionych wbrew przepisom. Problematyczne może być też ubezpieczenie zabudowań wysoce podatnych na działanie ognia oraz położonych na obszarach zalewowych. Towarzystwa najczęściej nie odpowiadają za szkody powstałe w skutek rażącego niedbalstwa, celowego działania ubezpieczonego, wojny, prac górniczych, aktów terrorystycznych czy braku wymaganych przepisami przeglądów. Każdy ubezpieczyciel ma nieco inną listę wyłączeń, a znajdziesz ją zawsze w OWU polisy.

  5. Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia nieruchomości na kredyt?

    Ubezpieczenie mieszkania lub domu nabywanego na kredyt jest w zasadzie obowiązkowe. Bank wymaga wówczas polisy mieszkaniowej o określonym zakresie, najczęściej podstawowym. Można taki produkt kupić w banku, co jest nieco prostsze, ale można też skorzystać z oferty dowolnego towarzystwa i później scedować ubezpieczenie na kredytodawcę, co jest standardową i raczej bezproblemową praktyką.

  6. Czy do ubezpieczenia domu potrzebny jest dowód tożsamości?

    Jeśli kupujesz polisę online, do ubezpieczenia mieszkania lub domu najczęściej nie będziesz potrzebował żadnych dokumentów. Dopiero w momencie wystąpienia szkody towarzystwo może poprosić cię o potwierdzenie tożsamości czy udokumentowanie prawa do nieruchomości, czyli okazanie aktu notarialnego bądź umowy najmu.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 5.00

Głosów: 1

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.