- Czym jest powierzchnia użytkowa nieruchomości?
- Jakie są normy pomiaru powierzchni użytkowej?
- Które pomieszczenia wliczają się do powierzchni użytkowej?
- Jak liczyć powierzchnię użytkową dla ścian działowych?
Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest jednoznaczne i nie ma jednej powszechnie obowiązującej definicji. Używa się go jednak chociażby przy transakcjach, których przedmiotem są nieruchomości i ma ono istotne znaczenie dla wyceny wartości tych nieruchomości. Warto więc dowiedzieć się, czym właściwie jest powierzchnia użytkowa mieszkania i domu, a także poznać wszystkie stosowane metody pomiaru tejże powierzchni.
Czym jest powierzchnia użytkowa nieruchomości?
Zanim określimy, czym jest powierzchnia użytkowa nieruchomości, warto wyjaśnić, czym tytułowe pojęcie nie jest. Powierzchnia użytkowa nieruchomości nie jest tożsama z powierzchnią lokalu zamkniętą ścianami zewnętrznymi oraz powierzchnią całkowitą – powierzchnia użytkowa jest od nich mniejsza. Co istotne, zgodnie z przyjętymi zasadami, można ją ustalić dopiero po zakończeniu budowy budynku, a to może generować pewne problemy.
W najbardziej ogólnej definicji powierzchnia użytkowa to powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian pomieszczeń. Do rozstrzygnięcia pozostaje jednak kilka mniej lub bardziej istotnych kwestii:
- które pomieszczenia bierzemy pod uwagę – czy np. wlicza się powierzchnia piwnicy;
- jak traktujemy ściany działowe;
- czy wliczamy powierzchnie balkonów, antresoli, itd.;
- jak mierzymy powierzchnie pomieszczeń ze skosami;
- czy wliczamy przestrzeń zajętą przez tynki i glazurę;
- jak liczymy powierzchnię o wysokości 1,40-2,20 metra;
- jak liczymy powierzchnię o wysokości poniżej 1,40 metra.
Problematyczny jest również fakt, że powierzchnia użytkowa ma różne definicje w różnych aktach prawnych. W kilku ustawach pojawia się więc to samo pojęcie, ale za każdym razem w nieco innych rozumieniu. Pozorne niuanse mają jednak znaczenie i dlatego przedstawiamy je w poniższej tabeli. Później przejdziemy jeszcze do bliższej charakterystyki dwóch norm pomiarowych, które na chwilę obecną, czyli pod koniec 2021 roku, są obowiązujące.
Definicje powierzchni użytkowej w aktach prawnych |
||
Akt prawny |
Zastosowanie |
Przyjęta definicja |
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych |
naliczanie podatku od nieruchomości |
|
Ustawa o podatku od spadków i darowizn |
naliczanie podatku od spadku i darowizn |
|
Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego |
m.in. przy zwrocie VAT-u za materiały budowlane |
|
Tabela 1. Źródło: muratorplus.pl
Jakie są normy pomiaru powierzchni użytkowej?
Na chwilę obecną w Polsce obowiązują dwie normy pomiaru powierzchni użytkowej, czyli PN-70/B-02365 oraz PN-ISO 9836:1997, jak podaje m. in. www.mgprojekt.com.pl. Co ciekawe, można znaleźć też źródła mówiące, że dopuszczalna jest jedynie PN-ISO 9836:1997. Potwierdza to tylko problematyczność prawną oraz praktyczną omawianego zagadnienia, która stwarza pewną przestrzeń do nadużyć.
PN-70/B-02365 jest starszą normą, obecnie stosowaną rzadziej, jednak nie wyszła ona całkowicie z użytku. Częściej wykorzystywaną normą jest PN-ISO 9836:1997, którą na potrzeby tego artykułu i dla uproszczenia będziemy określać mianem nowszej.
Starsza forma pomiaru jest korzystniejsza z perspektywy podmiotu sprzedającego nieruchomość, ponieważ zakłada, że powierzchnię użytkową mierzymy bez tynków, czyli w stanie wykończonym, co zawyża ostateczny wynik. Nowsza norma uwzględnia już tynki i glazurę. Do pozostałych różnic pomiędzy nimi przejdziemy w dalszej części artykułu.
Starsza i nowsza norma pomiaru powierzchni użytkowej – porównanie |
|
Starsza norma PN-70/B-02365 |
Nowsza norma PN-ISO 9836:1997 |
powierzchnię użytkową mierzymy bez tynków |
powierzchnię użytkową mierzymy z tynkami (po wykończeniu) |
powierzchnie zewnętrzne półotwarte (tarasy, balkony, loggie) nie są wliczane |
powierzchnie zewnętrzne półotwarte (tarasy, balkony, loggie) są wliczane |
wymagana dokładność pomiarów: 0,1 mkw. |
wymagana dokładność pomiarów: 0,01 mkw. |
Tabela 2. Źródło: rynekpierwotny.pl.
Które pomieszczenia wliczają się do powierzchni użytkowej?
Również w przypadku pomieszczeń, które wlicza się do powierzchni użytkowej, przepisy nie są jednoznaczne. Jedno jest pewne, pomieszczenie o wysokości nieprzekraczającej 1,40 metra są całkowicie pomijane w przy obliczeniach. Oczywiście, standardowe części nieruchomości, czyli pokoje, przedpokoje, łazienki czy kuchnie wliczane są do powierzchni użytkowej według obu wzorów obliczeniowych. Rozbieżności dotyczą natomiast głównie powierzchni zewnętrznych, czyli tarasów, balkonów i loggi. W starszej normie się ich nie wlicza, w nowszej już tak.
Ważne jest, żeby przed zakupem nieruchomości dokładnie sprawdzić, które pomieszczenia są uwzględnione w powierzchni użytkowej, a których tam brakuje. Takie informacje są dostępne m. in. w księdze wieczystej czy umowie deweloperskiej.
Jak liczyć powierzchnię użytkową dla ścian działowych?
Ściany działowe w kontekście pomiaru powierzchni użytkowej są szczególnie problematycznym zagadnieniem. Po pierwsze dlatego, że ich definicja nie jest oczywista – ni jest jednooczne, czy ściany kartonowo-gipsowe są elementami możliwymi do zdemontowania, czy też nie. Po drugie, w różnych normach pomiaru różnie podchodzi się do ścian działowych.
Do września 2020 roku przepisy pozwalały wliczać ściany działowe do powierzchni użytkowej, a od września 2020 roku taka możliwość przestała istnieć, jak podaje portal www.umowadeweloperska.pl. Niemniej jednak przy zakupie nieruchomości warto dopytać lub sprawdzić, czy powierzchnia omawianych ścian była uwzględniona przy ustaleniu metrażu.
Jak liczyć powierzchnię użytkową przy skosach?
Akurat jeśli chodzi obliczanie powierzchni użytkowej pomieszczeń przy uwzględnieniu ich wysokości, nie ma większych problemów z interpretacją przepisów.
Pomieszczenia wysokie na minimum 2,20 metra liczone są do powierzchni użytkowej w 100%. Jeśli w danym miejscu wysokość mieści się w przedziale 1,40-2,20 metra, to liczy się za 50% powierzchni. Przestrzenie niższe niż 1,40 metra w ogóle nie są wliczane do powierzchni użytkowej.
Skosy mogą być więc wliczane do powierzchni użytkowej całościowo, częściowo lub w ogóle – wszystko zależy od wysokości pomieszczeń w tych miejscach.
Różnice pomiędzy projektowaną powierzchnią użytkową a powykonawczą powierzchnią użytkową
W praktyce planowana powierzchnia użytkowa lokalu rzadko kiedy jest idealnie zgodna z finalnym efektem. Różnice wynikają chociażby z nieco grubszej warstwy położonego tynku czy drobnych różnic w wymiarach wykorzystanych materiałów budowlanych.
Takie niedokładności najczęściej nie przekraczają 2% powierzchni użytkowej. W umowach deweloperskich często uwzględnia się taką sytuację, wpisując możliwe różnice np. na poziomie do 5%. Niemniej jednak, jako że cenę nieruchomości wylicza się w dużej mierze w oparciu o metraż, kupujący może spróbować ją nieco obniżyć, jeśli ten metraż faktycznie jest mniejszy, niż przewidywany. Nie zapominajmy też, że przewidywana powierzchnia użytkowa może finalnie okazać się też nieco większa od planowanej.
Przy zakupie polisy mieszkaniowej warto podać jak najbardzoej precycyzjne dane, co dotycyz także powierzchnii użytkowej nieruchomości. Ochrona z polisy przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele, co sprawdzisz w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.