- Co obejmuje ubezpieczenie tytułu prawnego do nieruchomości?
- Ile trwa ochrona w takim ubezpieczeniu?
- Ubezpieczenie tytułu prawnego do nieruchomości – wyłączenia odpowiedzialności
Taka polisa jest dość rzadko spotykana, ale zapewnia ochronę finansową, gdy nieruchomość w chwili zakupu była obciążona finansowo. Umożliwia także ochronę prawną, gdy jakiekolwiek osoby mają wobec niej ewentualne roszczenia.
PAMIĘTAJ! |
Co obejmuje ubezpieczenie tytułu prawnego do nieruchomości?
Podpisanie umowy ubezpieczenia tytułu prawnego do nieruchomości zabezpiecza jej posiadacza przed skutkami ewentualnych błędów, które mogą wystąpić w trakcie przenoszenia tytułu własności, czyli tytułu prawnego do nieruchomości. I co się z tym wiąże, obejmuje wszelkie finansowe konsekwencje wadliwego tytułu prawnego, który został nabyty bądź obciążany na rzecz ubezpieczonego.
Ubezpieczenie to pokrywa także koszty ochrony prawnej, które są związane z roszczeniami osób trzecich, przeciwko prawom ubezpieczonego. Wchodzą w to m.in. koszty ochrony prawnej, a także ekspertyz lub niezbędnej wyceny nieruchomości.
Dostępny jest również wariant dla kredytodawców. Ubezpieczenie to, zapewnia dodatkowe zabezpieczenie dla hipoteki na rzecz banku, które polega na zapewnieniu, że hipoteka ta jest egzekwowalna i ustanowiona w sposób skuteczny.
Ubezpieczenie tytułu prawnego do nieruchomości - ryzyka
ryzyko |
szczegóły |
roszczenia |
wynikające z reprywatyzacji |
nieznane prawne nieprawidłowości tytułu prawnego do nieruchomości |
|
ewentualne roszczenia do nieruchomości |
gdy raty kredytu lub podatki, nie zostały uregulowana przez poprzedniego właściciela w terminie |
naruszenie prawa własności |
spory przy wyznaczaniu granic nieruchomości, które sąsiadują ze sobą |
fałszywe oświadczenia |
sprzedawców, które mogłyby doprowadzić do nieskuteczności nabycia nieruchomości |
oświadczenia woli |
złożone przez osoby, które nie posiadają zdolności do czynności prawnych, |
wady prawne |
dotyczące reprezentacji sprzedającego |
Źródło: opracowanie własne.
Ile trwa ochrona w takim ubezpieczeniu?
Okres ubezpieczenia jest z określony góry.
Umowa ta jest zazwyczaj podpisywana na cały okres posiadania przez osobę ubezpieczoną tytułu prawnego do tej nieruchomości.
Ubezpieczenie tytułu prawnego do nieruchomości – wyłączenia odpowiedzialności
W przypadku ubezpieczenia tytułu prawnego do nieruchomości, tak jak w innych ubezpieczeniach, występują wyłączenia od odpowiedzialności ubezpieczyciela. Obejmują one w tym przypadku między innymi:
- wady tytułu prawnego do danej nieruchomości, które podmiot posługujący się określonym tytułem, zataił przed ubezpieczycielem,
- ryzyko wystąpienia ewentualnych szkód, które może mieć miejsce w środowisku na obszarze określonej nieruchomości,
- ryzyko dokonania kradzieży i innych zniszczeń przez złodziei,
- ryzyko wystąpienia w danej nieruchomości szkód w wyniku powodzi, pożaru, czy innych zdarzeń losowych,
- naruszenie przez ubezpieczającego przepisów prawa,
- zniszczenie lub zużycie nieruchomości,
- inne zdarzenia, które nie dotyczą bezpośrednie tytułu prawnego do nieruchomości.
Jak ustalić sumę ubezpieczenia?
Suma ubezpieczenia jest zazwyczaj równa cenie rynkowej określonej nieruchomości.
Suma ubezpieczenia w wariancie dla kredytobiorcy jest natomiast równa wysokości zaciągniętego kredytu hipotecznego. Przy obydwu wariantach składka jest płatna jednorazowo, na samym początku trwania ochrony ubezpieczeniowej. Nie są pobierane dodatkowe koszty, ani roczne składki za odnowienie tej polisy ubezpieczeniowej.
Które towarzystwa oferują w Polsce takie rozwiązanie?
Pomimo tego, że w Polsce rynek ubezpieczeń dynamicznie się rozwija, to trudno spotkać pośród ofert polskich towarzystw ubezpieczeniowych, ubezpieczenie tytułu prawnego do nieruchomości. Jedyną firmą ubezpieczeniową, która posiada w swojej ofercie taki produkt, jest TU Europa S.A.
Jednak w związku ze swobodą świadczenia usług, można korzystać z ofert zagranicznych ubezpieczycieli, którzy prowadzącą swoją działalność ubezpieczeniową w Polsce, ale nie posiadają swych oddziałów na terenie naszego kraju.
Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.