Dom jednorodzinny – „budynek wolnostojący lub w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych i stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość”, według definicji z art. 3 pkt 2a Ustawy z dnia 7 lipca 1994 z dziedziny prawa budowlanego.
Ubezpieczenie domu nie należy do czynności objętych obowiązkiem ustawowym – to dobrowolna polisa. Najczęściej jednak wykupienie przynajmniej podstawowego ubezpieczenia od elementarnych niebezpieczeństw (np. typu FLEXA) jest koniecznym wymogiem stawianym przez bank, aby uzyskać kredyt hipoteczny.
Bazowy zakres ubezpieczenia domu jednorodzinnego może wahać się w zależności od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Z reguły umowa podstawowa dotyczy jedynie murów i samej nieruchomości, nie zaś wyposażenia domu, które to z kolei może zostać objęte ochroną poprzez rozszerzenie umowy.
Rozszerzenie zakresu ubezpieczenia powinno mieć także miejsce w określonych przypadkach, np. gdy dom znajduje się w pobliżu zbiornika wodnego.
Na ostateczną cenę polisy na dom jednorodzinny ma wpływ szereg czynników:
- wartość budynku, która jest uzależniona od lokalizacji, roku budowy itd.;
- zakres ochrony – podstawowy lub rozszerzony (jeśli rozszerzony, to w jakich ramach);
- powierzchnia użytkowa;
- zabezpieczenia, np. od kradzieży.