Doubezpieczenie jest formą dodatkowej umowy ubezpieczeniowej do istniejącej już polisy. Poprzez doubezpieczenie suma ubezpieczenia przedmiotu rośnie, więc własność jest rzetelnie chroniona.
Gdy zawierana jest umowa dobrowolnego ubezpieczenia, klient definiuje sumę ubezpieczenia obiektu. Sumę ubezpieczenia, czyli górną granicę odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego za wypadek ubezpieczeniowy, która jest równa rzeczywistej wartości przedmiotu. W przypadku zlikwidowania szkody, osoba ubezpieczona otrzymuje odszkodowanie i o tę kwotę otrzymanego odszkodowania zostanie pomniejszona suma ubezpieczenia. Następstwem tego zjawiska może być sytuacja, w której suma ubezpieczenia nie będzie dostateczna, by pokryć koszty naprawy szkody.
To samo następuje, gdy podczas trwania umowy wzrosła wartość ubezpieczonego przedmiotu. Są to okoliczności, w których klient ma możliwość doubezpieczenia swojego mienia. Wiąże się to z dodatkową opłatą, która zostaje oszacowana przez ubezpieczyciela. Możliwość doubezpieczenia daje gwarancje każdorazowego wypłacenia odszkodowania adekwatnego do wartości przedmiotu.