Wykup polisy

Strona główna
/
Słownik
/
Wykup polisy

Wykup polisy polega na zwrocie ubezpieczającemu części składek. Następuje w momencie, kiedy ubezpieczający rezygnuje z polisy przed końcem umowy. Część wpłacanych składek, ustalona w umowie i definiowana mianem wartości wykupu,  jest wówczas zwracana. Termin ten ma zastosowanie w przypadku polis oszczędnościowych (pieniądze ze składek są gromadzone na specjalnym koncie), a także polis mieszkaniowych (np. na budowę domu). 

W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego wykup polisy jest możliwy po określonym czasie od zawarcia umowy. Najczęściej są to 2-3 lata. Kiedy na dzień ustalenia wartości wykupu widnieją zaległości w opłacaniu składek, ubezpieczyciel ma prawo pomniejszyć o nie zwracaną kwotę.

Otrzymanie wniosku o wykup ubezpieczenia złożonego przez ubezpieczającego obliguje ubezpieczyciela do wypłacenia kwoty wykupu polisy w ustalonym terminie.

Przykład praktyczny:

Pani Katarzyna rozpoczęła inwestycję — budowę domu jednorodzinnego. Ponieważ finansowała ją z własnych środków, miała możliwość skorzystania z ubezpieczenia domu w budowie. Polisa miała chronić od powodzi, zalania, ognia, obsunięcia ziemi. Gdy dom został postawiony i wykończony, pani Katarzyna postanowiła zrezygnować z obecnej polisy i zamienić ją na ubezpieczenie domu zamieszkałego. Jednocześnie znalazła inne towarzystwo ubezpieczeniowe, oferujące lepsze warunki. Pierwszym krokiem było wypowiedzenie umowy obecnemu TU, czyli wykup polisy. Następnie pani Katarzyna podpisała kolejną umowę z nowym ubezpieczycielem.